Matematyka w gimnazjum i w szkole podstawowej
Aktualności
12.03.2020 r. DZIEŃ MATEMATYKI
Konkurs Logicznego Myślenia
28.02.2020 r.
28 lutego w naszej szkole odbędzie się Konkurs Logicznego Myślenia.
Wszyscy zainteresowani proszeni są o zapoznanie się z zadaniami z lat ubiegłych.
Od 11 do 15.03. 2019 r. obchodzony jest
Tydzień Mózgu.
Zagrajcie w grę, którą stworzył p. Bartosz Chyś. Jest to gra rozwijająca pracę mózgu.
Dzień Matematyki 12.03.2019 r.
dla klas czwartych
100 pozdrowień na 100 -lecie Niepodległości
Zakończyła się akcja „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”.
Nasza szkoła w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości wzięła udział w akcji „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”. Uczniowie trzecich klas gimnazjalnych oraz klasy siódmej i ósmej wysłali kartki z pozdrowieniami do koleżanek i kolegów ze szkół w całej Polsce, w zamian otrzymując od nich pozdrowienia.
Na naszych kartkach zamieściliśmy kody QR z pozdrowieniami z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości oraz informacjami o naszym mieście i naszej szkole. Otrzymaliśmy już prawie 100 kartek od innych szkół, z których została utworzona okolicznościowa wystawa, którą można podziwiać na holu przed sekretariatem szkolnym.
Otrzymaliśmy podziękowania za udział w akcji, która wpisała się w kalendarz oficjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kartki pocztowe, które dostaliśmy można oglądać tutaj, gdy klikniemy w kopertę obejrzymy pocztówkę, jeśli klikniemy w zdjęcie pocztówki to zobaczymy tekst pozdrowień jakie otrzymaliśmy od uczniów z różnych szkół w Polsce.
Jak prezentowały się pocztówki można było zobaczyć również na drzewku pozdrowień umieszczonym przed szkolnym sekretariatem. Poniżej galeria pocztówek.
100 zadań na 100-lecie Niepodległości
Z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania Niepodległości uczniowie klas gimnazjalnych oraz klasy ósmej biorą udział
w konkursie "100 zadań na 100-lecie Niepodległości".
Celem konkursu jest rozwiązanie stu zadań ukrytych w kodach QR. Kody umieszczone są w trzech punktach w szkole.
Część tych zadań znajduje się w zamieszczonym poniżej pliku.
Zadania konkursowe:
Okładka na zeszyty z zadaniami:
Galeria VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia
Describe your image
Wyniki szkoły w XIV OMJ
Bardzo dobry wynik szkoły w XIV OMJ. Gimnazjaliści zdobyli średnio 8,38 pkt.
Wyniki powiatu to 6,43 pkt, województwa - 6, 21 pkt, kraju - 6,61 pkt.
XIV Olimpiada Matematyczna Juniorów
29.09.2018 r.
27 września 2018 r. odbyły się eliminacje szkolne XIV Olimpiady Matematycznej Juniorów. Niedługo przedstawię wyniki tej części. Przypominam, że do 15 października można rozwiązywać zadania z części korespondencyjnej. Zadania znajdują się tutaj.
VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
28.09.2018 r.
W tygodniu poprzedzającym ŚDTM uczniowie klas czwartych trenowali tabliczkę mnożenia, m.in. tworząc plakaty - kwiaty. Zapoznali się również ze sposobem mnożenia na palcach. Przed rozpoczęciem akcji kilkoro starszych uczniów przygotowało plakaty promujące tabliczkę mnożenia. W dniu ŚDTM w klasach czwartych i piątych na lekcjach przeprowadzono konkursy. Uczniowie losowali zadania dla siebie i rozwiązywali je w ciągu 1 minuty. W konkursie wzięło udział 88 uczniów.
31 z nich otrzymało tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie tych klas rozwiązywali później rebusy matematyczne. Dla uczniów przygotowano również całodzienny konkurs: "Kto rozwiąże najwięcej przykładów z działaniami z tabliczki mnożenia".
Na drzwiach sal lekcyjnych znajdowały się działania, które uczniowie mieli rozwiązywać w czasie przerw. Mieli w ciągu przerw do rozwiązania 66 przykładów.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego
04.07.2016 r.
Na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi można zapoznać się z wynikami tegorocznego egzaminu gimnazjalnego ze wszystkich przedmiotów.
Uczniowie naszej szkoły zdali egzamin z matematyki na poziomie 50 %, czyli uzyskali wynik wyższy niż gmina (49%), powiat (47%), województwo (49%) i kraj (49%).
Na 145 zdających uczniów w wysokich staninach znalazło się 33 uczniów, w średnich staninach 89 uczniów, a w niskich staninach 23 uczniów.
Wynik szkoły z matematyki to stanin 6 (wyżej średni).
Klasowe wyniki staninowe:
kl. 3f - 57,6% (7 stanin - wysoki),
kl.3a - 54,3% (7 stanin - wysoki),
kl.3d - 52,1% (6 stanin - wyżej średni),
kl.3e - 48,5% (5 stanin - średni),
kl.3b - 45,6% (5 stanin - średni),
kl.3c - 40,5% (4 stanin - niżej średni).
Dwóch uczniów zdobyło z matematyki 100% punktów.
Gratulujemy wyników.
Laureaci Mistrzostw Szaradziarskich
08.04.2016
7.04.2016 r. ośmioro uczniów naszego gimnazjum brało udział w finale
"VIII Mistrzostw Szaradziarskich".
W ciągu 60 minut finaliści mieli do rozwiązania 7 szarad, łamigówek i krzyżówek,
dodatkowym utrudnieniem były polecenia do zadań w języku angielskim.
Miło mi poinformować, że na 158 uczestników finałów dwóch naszych uczniów:
Kajetan W. z klasy 1a i Jakub C. z klasy 2d zajęło drugie miejsce,
a Adam P. z klasy 2d zajął czwarte miejsce. Wielkie brawa.
Całej ósemce serdecznie gratuluję. M. Wojtysiak
VIII Mistrzostwa Szaradziarskie
09.03.2016
Dziś w naszej szkole odbyły się po raz pierwszy szkolne eliminacje w rozwiązywaniu szarad.
W konkursie brało udział 23 uczniów klas pierwszych i drugich. Do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 8 uczniów. Ich nazwiska znajdziecie na stronie szkoły.
Gratuluję wyników i życzę sukcesów w finale.
Przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego
15.09.2015 r.
Uczniów, którzy chcą dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego zapraszam do powtórek. Powtarzanie rozpoczynamy od działań na liczbach. Przygotowane macie informacje teoretyczne w formie prezentacji oraz wiele ćwiczeń i zadań interaktywnych. Materiały znajdują się tutaj.
Nowe materiały do nauki dla uczniów klas pierwszych i drugich
8.04.2015 r.
Na stronie naszego gimnazjum w zakładce moodle znajdują się nowe materiały.
Dla klas pierwszych - rozwiązywanie równań, a dla klas drugich rozwiązywanie układów równań.
Myślę, że warto kilka minut dziennie poświęcić na utrwalenie materiału.
Historia liczby pi
16.03.2015 r.
W sobotę, 14 marca na całym świecie obchodzono urodziny liczby π.
W naszej szkole o święcie liczby przypomniała klasa II E, która w ramach projektu edukacyjnego przygotowała dla swoich kolegów z klas pierwszych i drugich przedstawienie p.t. "Historia liczby π". Liczba π jest jedyną liczbą, która ma swoje święto, przypada ono 14 marca. Dzień 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych datę tę zapisuje się jako 3.14 (najpierw miesiąc, potem dzień). A to jest przybliżenie liczby π. Amerykanie w tym dniu pieką specjalne okrągłe ciastka - "pie". W tym roku, w sobotę 14 marca obchodzono kolejne urodziny. Wielbiciele tej liczby uważają, że sobota była dniem wyjątkowym. Sobotnią datę o godzinie 9:26:53 można znależć w kolejnych cyfrach przybliżenia dziesiętnego liczby π: 3,141592653.... Wesoła inscenizacja klasy II Epokazała znaczenie liczby π w matematyce. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o odkrywaniu kolejnych przybliżeń tej niewymiernej liczby. Poznali nazwiska matematyków, którzy zajmowali się teorią liczby π. Mam nadzieję, że inscenizacja rozbudziła w widzach zainteresowanie matematyką i uzmysłowiła, że tego trudnego przedmiotu można się uczyć w innej formie niż na lekcjach. Po przedstawieniu Grzegorz M. z klasy IID pokazał przygotowaną przez siebie prezentację o dzisiejszej bohaterce oraz zademonstrował "strony matematyczne", które znajdują się na stronie internetowej naszego gimnazjum. Obejrzyjcie fotogalerię z przedstawienia.Dziękuję wszystkim uczestnikom projektu: uczniom klasy IIE, M. T. z klasy IIA oraz G. M. z klasy IID. M. Wojtysiak
03.1415...
Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś ciekawego o liczbie pi obejrzyj krótką prezentację
Dzień Liczby Pi
14.03.15 r. 3,1415...
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Liczby Pi ogłaszam konkurs na wykonanie plakatu lub krótkiej prezentacji nt. "Co z tą Ludolfiną? Liczy się pomysł, ciekawe wykonanie oraz poprawność merytoryczna. Najlepsze prace zostaną nagrodzone cząstkowymi ocenami celującymi z matematyki. Termin wykonania prac: 13.03.2015 r.
Kangur Matematyczny
07.01.2015 r.
Kolejny raz szkoła przystępuje do Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny.
W tym roku konkurs zostanie przeprowadzony 19 marca (czwartek). Koszt 8 zł. Opłaty przyjmują nauczyciele matematyki do 16. 01.2015 r.
Na stronie kangur- mat możecie zapoznać się z zadaniami z lat ubiegłych.